Elektromos roller
Az elektromos rollereket elektromos motor hajtja, a sebességet pedig a motorkerékpárhoz hasonlóan lehet rajtuk szabályozni. A legtöbb modell nem indul be magától, hanem meg kell lökni párszor, majd az elektromos motor átveszi a hajtást. Az elektromos robogókat lehet persze a motor nélkül is használni, de valamivel nehezebb őket hajtani az elektromos motor ellenállása miatt
Mire figyeljünk elektromos roller vásárlásakor?
Az elektromos rollerek elsősorban a következőkben különböznek egymástól:
Hatótávolság – Meglehetősen fontos paraméter, de nem lehet egyértelműen meghatározni. Az autók üzemanyag fogyasztásához hasonlóan mérik – teljesen más értéket kapunk, ha autópályán tempomattal haladunk 120 km/h-s sebességgel, vagy a városban vezetünk.
Maximális sebesség – Az elektromos rollerek maximális sebessége 20 és 30 km/h között mozog, de az érték nagyban függ az út minőségétől és lejtésétől vagy emelkedésétől, a motor teljesítményétől és az utas tömegétől. Egy elektromos roller maximális sebessége teljesen más lesz, ha egy 60 kg-os nő vagy egy 120 kg-os férfi utazik rajta.
Keréktípus – Az elektromos rollereknek két alapvető keréktípusa van: felfújható és tömör. Felfújható kerekű rolleren utazni kényelmesebb, hiszen az út egyenetlenségeit nem érezzük annyira, viszont fennáll a defekt veszélye. Tömör kerekek esetén nem kell defekt miatt aggódnunk, de sokkal nagyobb rezgést érzünk utazás közben. Éppen ezért a legtöbb tömör kerekes roller alapfelszereltsége közé antishock rendszer is tartozik, mely ezt a problémát kiküszöböli.
A motor teljesítménye – A 250 W-os elektromos rollereket gyermekeknek vagy sík terepre tervezték. Nagy sebesség és hirtelen gyorsulás nem várható tőlük. Mindennapos használatra érdemesebb 350 W-os vagy erősebb rollert választani. Az 1000 W-os és 25 km/h-s maximális sebességű rollerek már elektromos kerékpárnak számítanak, így rájuk az ennek megfelelő közlekedési szabályok vonatkoznak.
Tömeg – Az elektromos rollerek tömege a konstrukciójuktól és a gyártáshoz felhasznált anyagoktól függ. Minél alacsonyabb tömegű a rollerünk, annál könnyebb tömegközlekedéssel szállítani, viszont annál kevésbé kényelmes és annál kisebb a teherbírása.
Összehajtható vagy merev vázú elektromos roller?
Két alaptípus létezik – az összehajtható és a merev vázú, melyet nem lehet összecsukni. Mindkét fajta más célra alkalmas:
Összehajtható elektromos roller
Városi közlekedésre alkalmasabb
Könnyen hordozható
Kevés helyet foglal
Az összehajtó mechanizmus növeli a tömegét
Merev vázú elektromos roller
Tartósabb
Az összehajtó mechanizmus hiánya csökkenti a tömegét
Nagyobb helyet foglal
Az elektromos rollerek bizonyos típusait mobiltelefonhoz is lehet csatlakoztatni
Az elektromos rollerek bizonyos típusai Bluetooth technológiával vannak felszerelve, mellyel a rollert okostelefonhoz lehet csatlakoztatni. A rollerhez rendelt alkalmazásban útvonalat tervezhetsz, követheted a megtett távolságot és számos egyéb adatot és paramétert (az adott modelltől függően).